O stravování a zdravém životě

Mariana HalmanováVýživové Centrum

Mgr. Mariana Halmanová

Email: halmanovam@seznam.cz

Tel: +420 775 377 054


halmanovam@seznam.cz

Recept na zdravý a štíhlý život

03.06.2014 15:27

článek o tom jak zhubnout, cítit se zdraví a štíhlí. Tipy jak být dlouhodobě štíhlí.Moderní doba nás přímo zahlcuje nabídkou nejrůznějších druhů diet, zázračnými doplňky, které slibují, že zhubneme bez námahy a z každého druhého článku na nás vykukují zaručené tipy, jak docílit své vysněné postavy. Pojďme se teď na chvilku zamyslet a společně si zopakovat základní a věčná pravidla toho, jak být dlouhodobě zdraví a štíhlí. Abychom docílili kýženého výsledku, musíme začít vždy u sebe a nespoléhat se na to, že nás někdo „zhubne“. To my musíme změnit přístup ke stravování, pohybu a upravit životní styl tak, abychom dosáhli svého cíle. Je až neuvěřitelné, co taková změna udělá i s lidskou psychikou, budete se cítit energicky, odpočatě a v momentě, kdy zaznamenáte první pozitivní reakce od vašeho okolí, tak pocítíte dvojnásobnou motivaci pokračovat dál.


    Obecně platí, že pokud chcete redukovat, tak by měl být váš výdej energie vyšší než příjem. K dispozici je několik internetových webů, kde si můžete pohodlně spočítat optimální kalorický příjem a zároveň je zde obsáhlá databáze potravin, díky které můžete mít přehled i o vašem kalorickém příjmu. Pro individuálnější výklad je třeba navštívit poradnu výživového poradce.
    Při redukci se doporučuje snížit příjem tuků na maximálně 30% vaší energetické denní dávky. Vybírejte převážně rostlinné tuky ve formě kvalitních olejů. Poměr rostlinných a živočišných tuků by měl být ideálně 2:1. Dále snižte příjem cholesterolu na maximálně 300mg za den. Cholesterol je součástí zejména tučných živočišných potravin, vajec a tučných ryb. Velmi aktuálním problémem, který způsobuje vysoký krevní tlak a zadržování vody v těle, je nadměrné solení. Dospělý člověk by měl konzumovat 5-6 g soli za den a ne více. Se zdravým metabolismem a vylučováním souvisí i optimální příjem vlákniny. Řada klientů, kteří přichází do mé poradny, si stěžuje na zpomalený metabolismus a trávení. Pokud trpíte podobnými problémy, tak se Vám bude i mnohem hůř hubnout, protože váš organismus nevydá optimální množství energie na vlastní procesy. Při redukci potřebujete „rozhýbat“ tělo tak, aby stále pálilo a nic neukládalo. Navíc nedostatek vlákniny může způsobovat řadu závažných onemocnění, včetně rakoviny střeva nebo kardiovaskulárních chorob. Dbejte tedy na zvýšený příjem (ideálně 30g/den) vlákniny ve formě ovoce, zeleniny, cereálních výrobků, vloček, semen a ořechů, atd. Se správnou funkcí našeho organismu souvisí i pitný režim. Dospělá osoba my měla denně vypít alespoň dva litry neslazené tekutiny, ideálně vody, ovocného čaje nebo ovocných šťáv.
    Denní příjem stravy si rozdělte na pět menších porcí, a pokud byste měli mezi jídly hlad, tak si můžete nakrájet zeleninu nebo ovoce a nosit jej stále u sebe, abyste nepodlehli náhlému „vlčímu hladu“.
    Nedílnou součástí štíhlé figury a zdravého životního stylu je i pohyb. Váš kardiovaskulární systém byste měli, v ideálním případě, rozhýbat několikrát týdně.  Někdy stačí jen na pár minut denně, ale je důležité, abyste vybrali vhodnou pohybovou aktivitu, která povede k úbytku tuků a ke zlepšení Vaší fyzické kondice. O výběru vhodné pohybové aktivity si napíšeme v příštím článku.


Své dotazy k článku na mě můžete směřovat přes poradnu nebo přes email.