O stravování a zdravém životě

Mariana HalmanováVýživové Centrum

Mgr. Mariana Halmanová

Email: halmanovam@seznam.cz

Tel: +420 775 377 054


halmanovam@seznam.cz

Aktuality

  Vážení klienti,  vítám Vás v novém roce a přeji Vám mnoho úspěšných dní a klidných chvil. Poradna je od února opět v provozu a objednávat se můžete již nyní. Vzhledem k vysokému povánočnímu zájmu doporučuji zavolat si pro termín alespoň tři týdny...
Milé klientky a milí klienti, se změnou adresy poradny došlo i k úpravě ceníku služeb, které poradna nabízí. Věřím, že pro Vás bude tato změna pozitivní a budu se na Vás těšit na nové adrese. Ceník, platný od 4.8.2015, naleznete zde
  Milí klienti, od září se poradna Výživového Centra přesouvá na Prahu 10, konkrétně na adresu: V Louce 835/10, Praha 10 - Kolovraty. Do Kolovrat se dostanete pohodlně autem i MHD a jezdí tam i vláček.  Od listopadu 2015 do února 2016 budou osobní konzultace výživové...
Milé čtenářky,   s letém jsme pro Vás připravili novou rubriku, ve které se budeme věnovat správnému stravování a zdravému životnímu stylu. Zodpovíme si základní otázky ohledně výživy, pitného režimu a pohybu, vyvrátíme zažité mýty a poradíme, jak docílit štíhlé linie a jak se cítit...
Naši poradnu můžete navštívit po předchozí domluvě na adrese: Na Poříčí 12, Praha 1, palác Ymca. Čeká Vás milé, profesionální zacházení a především efektivní a dlouhodobé výsledky.
Soutěž byla ukončena, výherci byli kontaktováni. Děkujeme.   Připravili jsme pro Vás soutěž o ajurvedský čaj na hubnutí. Pravidla jsou jednoduchá.  1)  Odpovězte emailem na otázku: Jakou akci jsme nachystali pro všechny klienty Výživového Centra? 2)  Staňte se naším...
Chcete se cítit zdravě, štíhle a v pohodě?  Máte problémy s váhou? Nevíte, jak velké porce byste měli jíst? Co a kdy jíst, abyste nepřibírali, ale zároveň netrpěli hlady? Cítíte se unavení během dne? Špatně se Vám spí? Jste často nemocní? Cítíte se v psychické nepohodě? Nevíte jaký...

Zeptejte se také?

Online poradna

snažím se jíst zdravě, ale někdy přijde na mě období, kdy se přejím hlavně sladkého
5 tyčinek, celou čokoládu a to pokračuje 3dny, jinak jim 5x denně. Možná to bylo přičiněno kvůli
tomu, že jsem minulý týden jen jedla do 4800kj. Také mám v tomto období hodně
stresu. Ale chtěla bych tohle zamezit, aby se to neopakovalo. Chci, aby tělo fungovalo
tak jak má a nezatěžovala jsem ho.

Podle zadaných informací trpíte podváhou a z toho, co píšete je možné, že trpíte i podvýživou. Vaše tělo nemá dostatek živin ani energie k tomu, aby zvládalo vlastní provoz, natož potom stresové situace. Jste mladá a Váš metabolismus by měl pálit bez problémů alespoň 1600-1700kcal denně (při minimální fyzické zátěži). Tato kalorická hodnota by měla být složena z příslušné dávky sacharidů, tuků a bílkovin, nezapomínejte na vitamíny, minerály a vlákninu. Chutě na sladké jsou způsobeny nedostatečným příjmem energie, kdy tělo potřebuje akutně doplnit kalorie, aby mohlo fungovat. Rychlý cukr je v té chvíli „to pravé“, ale vydrží jen krátce, takže za chvíli Vás přepadne další chuť na sladké. Doporučuji Vám k snídani a k obědu zařadit kvalitní složené sacharidy a dbejte na zvýšený příjem ovoce během dopolední svačiny.
Stres je samostatnou kapitolou. Pokud se dostane do stresové situace, tak Vaše tělo okamžitě zareaguje zvýšenou funkcí sympatiku a vyplavováním stresových hormonů, což přímo působí na vnitřní orgány. Tělo zahájí svou přípravu na „boj nebo útěk“ a žádá si rychlé dodání energie do svalů a orgánů, čímž je zapříčiněna zvýšená chuť na sladké. 
V dnešní době se ale málokdy setkáme s tím, že bychom museli opravdu bojovat nebo utíkat, takže doplněnou energii nespotřebujeme a uložíme ve formě tuků.  

Dobrý den, je mi 50 let, před 2 lety jsem začala nabírat, nyní 161 cm, 69 kg, jsem alergická na mléčnou bílkovinu, téměř každé ovoce, rajčata, papriky a hovězí maso. Jak se správně stravovat. Snažím se cvičit 2 x týdně pilates asi půl roku, mám sedavé a velmi náročné zaměstnání. děkuji mnoho za odpověď

Dobrý den, nabírání váhy může být způsobeno řadou příčin, chybným stravováním počínaje, hormonálními změnami a stresem konče. Je velmi těžké říct, kde (a zda vůbec) děláte ve stravování chybu. Pokud navíc trpíte potravinovými intolerancemi, tak doporučuji navštívit výživového poradce, se kterým proberete, jaké máte možnosti adekvátních náhrad, abyste výživově nestrádala. 
Všechny druhy balančního a posilovacích cvičení jsou zaměřené na zpevnění těla a posílení hloubkových (balančních) svalů, proto jsou pro držení těla a celkovou ohebnost a pohyblivost velice důležité. Z hlediska redukce to ale není vhodná volba pohybu. Doporučila bych Vám zařadit navíc pravidelný aerobní pohyb.
 

Dobrý den,měla bych na Vás dotaz,ohledně zádovych/tukových?/ polštářků ,které jsou v oblasti podprsenky.Měřím 170cm,vážím 71cm,a je mi 57.let.Snažím se jist zdravě.Jak se jich zbavit,zda pomůže nějaký druh cvičení,nebo změna jídelníčku?Děkuji a s pozdravem Vlaďka

Paní Vlaďko, děkuji za otázku. Na těle je hned několik partií, kde se tukové polštářky rády usazují a shodit je bývá mnohem náročnější, než jejich pořízení. Pokud byste redukovala váhu, tak samozřejmě pocítíte i zmenšení příslušných partií, ve Vašem případě bych se ale spíše zaměřila na zpevnění a redukci tuků na základě pohybu. Ideální tepová frekvence pro redukci tuků (pro Vás) je mezi 100-118 tepy za minutu, pro zvýšení fyzické kondice se můžete držet až do výše 130 tepů za minutu. Jedná se o pohybové aktivity jako je rychlá chůze, kolo, plavání, kolečkové brusle, indiánská chůze, heat, walking, atd. K tomuto druhu pohybu doporučuji ještě přidat nějaké balanční a posilovací cvičení, které je zaměřené na zpevnění svalstva (např. bosu, pilates, TRX, SM systém, flowing, atd.).
 

Dobrý den, zajímá mě, zda v 65 letech 163 cm-72kg je váha normální nebo zda by měla být menší? Když ano, tak o kolik kg? Je mi jasné, že v tomto věku při už pomalém metabolismu nelze mít váhu jako výšku bez metru. Děkuji, hezký den.

Paní Radko, podle zadaných údajů trpíte nadváhou. Pokud jste typ „jablko“, kdy se Vám ukládají tuky zejména v oblasti bříška, tak doporučuji pokusit se zredukovat cca 5kg. Ukládání tuků v oblasti pasu může mít neblahý vliv na vznik kardiovaskulárních onemocnění. Snažte se ve svém jídelníčku omezit příjem živočišných tuků a zaměřit se na zvýšenou konzumaci ovoce, zeleniny a vlákniny.
 

Dobrý den, je mi 44, jím zdravě (hlídám si kalorie a výživovou hodnotu jídel tak aby byl poměr sacharidů, bílkovin, vlákniny a tuků co nejvíc vyrovnaný), piju dostatek tekuti (především čistou vodu a neslazený zázvorový čaj), chodím, běhám, posiluju, jezdím na kole, skáču přes švihadlo... podle tabulek je můj příjem a výdej enegrie cca 300kcal ve prospěch výdeje každý den. A váha mi jde pomalu ale jistě stále nahoru. Kde můžu dělat chybu?
Děkuji

Heleno, podle zadaných údajů máte naprosto adekvátní váhu a jste velmi aktivní. Předpokládám tedy, že v pohybové aktivitě problém nebude a je možné, že děláte něco špatně ve Vašem stravovacím režimu. Nedokáži vám ale říci co, to by vyžadovalo individuální konzultaci. Problém může být také zdravotního rázu (nedostatečná funkce štítné žlázy, poruchy metabolismu, atd.)
K nejčastějším chybám patří špatně zvolená pohybová aktivita nebo její provedení, velikost porcí a četnost jídel, konzumace příliš tučných pokrmů, zpomalený metabolismus a špatné hospodaření se sacharidy. 
 

Zdravím prosím o radu:životního stylu pro starší mám 160 a 64kg

Paní Zdenko, i s přibývajícím věkem je třeba o sebe pečovat a držet se zásad správného životního stylu. Je pravdou, že častokrát řešíme fyzické potíže a metabolismus již není tak rychlý, jak býval, ale i tak je možné kvalitu svého života a fyzické kondice značně ovlivnit. Jmenujme pár základních pravidel, na které je třeba se ve vyzrálém věku zaměřit ještě s větší důrazností. 
V prvé řadě dbejte na dostatek pohybu a snažte se být aktivní. Proaktivní přístup k životu je půl zdraví. Dodržujte dostatečný pitný režim, přijímejte dostatečné množství ochranných látek (vitamínů, minerálů a vlákniny), ideálně ve formě ovoce, zeleniny a cereálií a nezapomínejte na dostatečné množství bílkovin. Naproti tomu si dejte pozor na zvýšený příjem soli, rafinovaných cukrů a tuků. Zejména je třeba vyvarovat se potravinám, ve kterých je zastoupení těchto látek vysoké a není to na první pohled patrné (např. solené ořechy, uzeniny, tučné a tavené sýry, slezené vody, atd.).
 

Dobrý den, prosím co a jak jíst při běhání. Běhám s indiánem už  1 a půl roku, první půl roku jsem zhubla 5 kg ale od té doby nic ani kg. Prosím co jíst a kdy. Vím že už nejsem mladá ale i tak bych chtěla alespoň10 kg sundat. Moc děkuji.

Na úvod Vás musím pochválit za pozitivní vztah k pohybu, pro Vaše zdraví je to velké plus. Vaši otázku si dovolím rozdělit na dvě. Nejdříve se zastavíme nad pohybem. Je nesmírně důležité, jakým způsobem běháte, kolikrát týdně, jak dlouho a jakou máte u běhání tepovou frekvenci. Pro Vás je ideální tepová frekvence mezi 95 a 115 tepy za minutu, v této hladině spalujete tuky. Ideálně byste měla svůj kardiovaskulární systém rozhýbat takto denně alespoň na 30 minut. Pokud Vám to čas nedovolí, tak se pokuste dodržet frekvenci 4x týdně na 45 minut. Vzhledem k tomu, že dle zadaných údajů trpíte obezitou, tak klasický běh nemohu doporučit z důvodu ochrany kloubů. Ideální je pro Vás velmi svižná chůze, aktivní plavání, kolo a podobné aktivity. 
Nyní ke stravě. Před fyzickým výkonem aerobního typu byste měla doplnit sacharidy, stačí sníst třeba půlku banánu nebo jiné ovoce, během pohybu dbejte na zvýšený příjem tekutin, obzvlášt v létě. Pokud nebudete sportovat před spaním, ale během dne, tak můžete i po sportu sníst kus ovoce, abyste doplnila spálené cukry. Větší jídlo jezte alespoň dvě hodiny před pohybem, aby Vám nebylo těžko. Co se týká jídelníčku obecně, tak dbejte na příjem kvalitních bílkovin, abyste udržela svaly. Z živočišných bílkovin se jedná o maso, mléčné výrobky, sóju, vejce, atd. a z rostlinných jde převážně o luštěniny. Dále jezte dostatek vlákniny, ovoce a zeleniny a omezte uzeniny, tučné a sladké pokrmy a světlé pečivo. Hodně štěstí.
Záznamy: 1 - 7 ze 19
1 | 2 | 3 >>