O stravování a zdravém životě

Mariana HalmanováVýživové Centrum

Mgr. Mariana Halmanová

Email: halmanovam@seznam.cz

Tel: +420 775 377 054


halmanovam@seznam.cz

Aktuality

  Vážení klienti,  vítám Vás v novém roce a přeji Vám mnoho úspěšných dní a klidných chvil. Poradna je od února opět v provozu a objednávat se můžete již nyní. Vzhledem k vysokému povánočnímu zájmu doporučuji zavolat si pro termín alespoň tři týdny...
Milé klientky a milí klienti, se změnou adresy poradny došlo i k úpravě ceníku služeb, které poradna nabízí. Věřím, že pro Vás bude tato změna pozitivní a budu se na Vás těšit na nové adrese. Ceník, platný od 4.8.2015, naleznete zde
  Milí klienti, od září se poradna Výživového Centra přesouvá na Prahu 10, konkrétně na adresu: V Louce 835/10, Praha 10 - Kolovraty. Do Kolovrat se dostanete pohodlně autem i MHD a jezdí tam i vláček.  Od listopadu 2015 do února 2016 budou osobní konzultace výživové...
Milé čtenářky,   s letém jsme pro Vás připravili novou rubriku, ve které se budeme věnovat správnému stravování a zdravému životnímu stylu. Zodpovíme si základní otázky ohledně výživy, pitného režimu a pohybu, vyvrátíme zažité mýty a poradíme, jak docílit štíhlé linie a jak se cítit...
Naši poradnu můžete navštívit po předchozí domluvě na adrese: Na Poříčí 12, Praha 1, palác Ymca. Čeká Vás milé, profesionální zacházení a především efektivní a dlouhodobé výsledky.
Soutěž byla ukončena, výherci byli kontaktováni. Děkujeme.   Připravili jsme pro Vás soutěž o ajurvedský čaj na hubnutí. Pravidla jsou jednoduchá.  1)  Odpovězte emailem na otázku: Jakou akci jsme nachystali pro všechny klienty Výživového Centra? 2)  Staňte se naším...
Chcete se cítit zdravě, štíhle a v pohodě?  Máte problémy s váhou? Nevíte, jak velké porce byste měli jíst? Co a kdy jíst, abyste nepřibírali, ale zároveň netrpěli hlady? Cítíte se unavení během dne? Špatně se Vám spí? Jste často nemocní? Cítíte se v psychické nepohodě? Nevíte jaký...

Zeptejte se také?

Online poradna

Vážím 89kg. hodně jsem omezil tučnou stravu jím hodně zeleniny vynechal jsem všechny moučné výrobky. Denně ujdu 10km a váha nejde dolu. Co ještě udělat pro to abych snížil mojí hmotnost?.

Pane Omare, děkuji za otázku. Jste jeden z mála mužů, který se „odvážil“ napsat. Problém bude nejspíš v kombinaci špatně zvolené fyzické aktivity a jídelníčku. Deset kilometrů denně je hodně a chůze je dobře zvolená aktivita, ale musí se jednat o opravdu svižnou chůzi, při které se zadýcháte a zapotíte. Pokud chodíte denně, tak si můžete pomoc zakoupením trekových holí nebo holí na nordic walking. Zaměřte se na zvýšení tepové frekvence a dynamiku chůze. Můžete přidat i plavání, jízdu na kole, kolečkové brusle, atd. Pro pálení tuků by se měla Vaše tepová frekvence pohybovat mezi 100 a 120 tepy za minutu. Vyšší tepová frekvence, asi do 145 tepů zvyšuje Vaší fyzickou kondici. Osobně bych Vám doporučila zakoupit si měřič tepu a hlídat si tep okolo 115. 
Ohledně jídelníčku nedokáži říct, v čem konkrétně děláte chybu, když neznám detailně Vaše stravovací návyky. Obecně platí snížit kalorický příjem a navýšit výdej, což by mělo vždy vést ke snížení váhy.
 

Dobrý den, zajímá mě, zda v 65 letech 163 cm-72kg je váha normální nebo zda by měla být menší? Když ano, tak o kolik kg? Je mi jasné, že v tomto věku při už pomalém metabolismu nelze mít váhu jako výšku bez metru. Děkuji, hezký den.

Paní Radko, podle zadaných údajů trpíte nadváhou. Pokud jste typ „jablko“, kdy se Vám ukládají tuky zejména v oblasti bříška, tak doporučuji pokusit se zredukovat cca 5kg. Ukládání tuků v oblasti pasu může mít neblahý vliv na vznik kardiovaskulárních onemocnění. Snažte se ve svém jídelníčku omezit příjem živočišných tuků a zaměřit se na zvýšenou konzumaci ovoce, zeleniny a vlákniny.
 

Dobry den, bola som u vyzivovej poradkyne, merala mi specialnou vahou podiel svalovej hmoty,kondiciu, obsah vody  a tuku v tele. Vsetky vysledky vzhladom aj na vek vysli v norme, okrem visceralneho tuku, toho mam vraj raz tolko, ako je optimalne. Stravu som upravila, cvicim, schudla som pomaly, zdravou formou uz viac ako 16 kil. Ako sa zbavim visceralneho tuku?
A este jedna otazka, ak dovolite..ako mam "rozpohybovat" lymfu, lebo to mam vraj tiez problem. Myslim, mimo masazi...
Dakujem.

Dobrý den, viscerální tuk se ukládá okolo vnitřních orgánů, nejčastěji v oblasti břicha. Jeho nebezpečí spočívá hlavně ve větší rizikovosti vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Viscerální tuk snížíte redukcí celkového tuku, pravidelnou a rozmanitou stravou a pohybem. Bylo by dobré dojít si opět na přeměření, abyste věděla, jestli Vám viscerální tuk klesá. Na analýzu složení těla doporučuji zajít do ověřeného centra, můžete i ke mně.
Lymfu rozhýbete lymfodrenáží, masážemi, pitným režimem a cvičením.
 

Dobrý den, je pravda že z plavání se nehubne, a je dobré jen po zdravotní stránce?Také jsem četla zde v PC, že hubnutí je z 80% o jídle a pouze z 20% o pohybu! Cvičením se prý zpevňují svaly a trochu se tvaruje postava, ale hubnutí jako takové je o jídle. Díky za odpověď, přeji hezký den.

Dobrý den, jakýkoliv aerobní pohyb, pokud je správně proveden, vede k rozhýbání kardiovaskulárního systému a k následné redukci. Pokud se budete udržovat se správné tepové intenzitě, tak dojde k pálení tuků efektivněji.
Redukce nastává, pokud je výdej energie vyšší než příjem a sport obecně výdej energie navyšuje. Můžete tedy hubnout i bez zapojení pohybu, ale výrazněji efektivnější a zdravější výsledek bude, pokud pohyb přidáte. Redukce je vždy o změně celého životního stylu, což s sebou nese úpravu jídelníčku, pohybovou aktivitu a psychický posun.
 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je moje váha v poměru k výšce a věku v normě. 55/168/42 Všichni mi říkají, že jsem hubená a měla bych přibrat, mě to ale nejde.
Jím všechno, často, (malé porce) snažím se pít neslazenou vodu, zelený čaj. Mám ale turnusovou práci a ta mě dost vyčerpává. Děkuji předem, hezký den.

Dobrý den, v současné chvíli jste na hranici podváhy. Je otázkou, zda netrpíte i podvýživou, což by mohlo výrazně oslabovat Vás organismus. Doporučila bych Vám zařadit do stravy zvýšené množství ochranných látek, vitamínů, minerálů a vlákniny. Dále se pokuste dbát na zvýšený příjem bílkovin a sacharidů. Ideální by bylo, kdyby se Vám podařilo přibrat kolem tří až pěti kilogramů. Pokud byste měla s nabíráním problém, tak kontaktujte výživového specialistu.
 

Dobrý den, je známo, že zelenina se může jíst v neomezeném množství. Platí to pro každou zeleninu? Např. teď je sezóna hrášku, který miluji a dokáži si natrhat plný košíček a celý ho zbaštit :-). Může to nějak postavě uškodit? Děkuji

U všech jídel by se měl člověk řídit heslem „všeho s mírou“. Dbejte na to, aby Vaše strava byla vyvážená a pestrá a abyste se nepřejídali. 
U zeleniny platí toto pravidlo také, i když zde bych si dovolila být trochu více tolerantní. Pokud se jedná o čistou zeleninu, bez zálivky a soli, tak ji doporučuji konzumovat kdykoliv během dne, obzvláště pak v odpoledních a večerních hodinách. Zelenina je bohatým zdrojem minerálů, vitamínů a je pro nás kvalitní vlákninou. Kalorická hodnota většiny běžně užívané zeleniny není vysoká a tak se právě zeleninové pokrmy řadí mezi ideální večeře. 
Hrášek patří mezi luštěniny, ty jsou našemu organismu také velmi prospěšné, zejména díky vysokému obsahu kvalitních rostlinných bílkovin. Luštěniny obecně jsou velmi bohaté i na sacharidy, proto se při redukční dietě nedoporučují do večerních pokrmů. 

Zaujimal by ma vas nazor na Paleo dietu...

Paní Adino, děkuji za otázku. V poslední době se velmi rozmohly diety, které jsou založené na nízkém příjmu sacharidů. Pokud držíte takovou dietu, tak u Vás dojde k tzn. ketóze, kdy máte prakticky nulový příjem energie ze sacharidů a tělo začne akutně vyhledávat energii z jiných zdrojů. Následkem tohoto stavu můžete opravdu zhubnout, ale je to stav nezdravý a dlouhodobě neudržitelný. Pokud budete držet podobnou dietu, tak budete unavená, budou Vás honit chutě a hlavně nebudete plnohodnotně vyživená. Osobně podobné typy diet nedoporučuji. Žádné zázračné pilulky ani trvalé „rychlo“ diety neexistují. Pokud chcete redukovat, tak musíte začít tím, že se rozhodnete a zvolíte efektivní a trvalou metodu, což je změna životního stylu. Záměrně píši životního, protože se nejedná jen o jídelníček, ale i o pohybovou aktivitu a celkový přístup k sobě samotné.

Záznamy: 8 - 14 ze 19
<< 1 | 2 | 3 >>